Om Doctrin

VI VILL FÖRBÄTTRA SJUKVÅRDEN
FÖR EN MILJARD MÄNNISKOR

BÄTTRE SJUKVÅRD MED SMARTA E-HÄLSOVERKTYG

Doctrin har ett tydligt syfte – att förbättra sjukvården! Vi vill höja den medicinska kvaliteten och förbättra patientens upplevelse, samtidigt som vårdens resurser används där de bäst behövs. Vi uppnår detta genom att hjälpa vårdgivare att digitalisera patientresan med rätt verktyg, rätt processer och rätt utbildning. 

Vi har höga ambitioner - vårt långsiktiga mål är att förbättra sjukvården för en miljard människor globalt.

Doctrin1

Våra värderingar

Doctrin är ett värderingsstyrt företag. Våra värderingar styr oss i det dagliga arbetet och i viktiga beslut.

Doctrin_symbol_CMYK

Ha passion

Doctrins syfte är att radikalt förbättra sjukvården. Vår passion för vårt syfte ger oss energi att driva förändring och uthållighet när vi har motgångar. Vi anställer bara personer som delar våra värderingar, och strävar efter att inspirera andra genom att visa vårt driv och vår passion.

Doctrin_symbol_CMYK

Sikta högt

För att radikalt förbättra sjukvården måste vi tänka stort. Vi tar stora kliv snarare än små steg och är banbrytande genom att göra saker ingen har gjort tidigare. Vi optimerar alltid för skalbara och globala lösningar. Vi gör det lilla extra när det krävs av oss.

Doctrin_symbol_CMYK

Arbeta smart

För att nå våra mål måste vi hela tiden utmana oss själva att hitta de mest effektiva lösningarna. Vi förstår att de flesta resultat drivs av ett fåtal nyckelfaktorer. Vi agerar snabbt och lär oss längs vägen. Vi frågar ofta efter feedback och ser misslyckanden som en möjlighet att lära oss.

Doctrin_symbol_CMYK

Var dig själv

Vi tror att människor presterar som bäst när de kan vara sig själva. Vi uppskattar mångfald – det gör oss starkare, smartare och bättre. Vi skapar en öppen och omhändertagande kultur genom att vara autentiska och bry oss. Vi pratar alltid med varandra och aldrig om varandra.

Doctrin_symbol_CMYK

Samarbeta

För att radikalt förbättra sjukvården måste vi använda våra olika styrkor och arbeta smart tillsammans. Hos oss finns inget utrymme för politik eller prestige och vi sätter alltid vårt syfte först. Vi hjälper varandra proaktivt utan att bli tillfrågade. Vi tänker och agerar bortom roller och ansvar – vi är större än så.

Doctrin_symbol_CMYK

Ha kul

Att radikalt förbättra sjukvården är svår. Ibland riktigt svårt. Men även om vi tagit oss an en svår uppgift tar vi inte oss själva på för stort allvar. Vi uppskattar knäppa upptåg, självdistans och ett gott skratt. Vi gillar vad vi gör, vi gillar varandra och vi skapar positiv energi genom att ha roligt längs resan.

Vårt Team

Anna Rosenborg, M.D.

Implementation manager

+4676 052 03 55

anna@doctrin.se 

Anna-Karin Edstedt Bonamy M.D. PhD

Head of Medical

+46 709 38 72 60

anna-karin@doctrin.se

 

 

Ashkan Labaf, M.D. PhD

Chief Medical Officer

+46 704 87 76 62

ashkan@doctrin.se 

Axel Yung

Software Engineer

axel@doctrin.se

Benjamin Lamb, M.D.

Head of AIDA

+46 735 36 08 80

benjamin@doctrin.se

Björn Schiffler

Data Scientist

bjorn@doctrin.se

Carl-Fredrik Grimberg

Software Engineer

carl-fredrik@doctrin.se

Carlos Lorente

CFO & COO
+46 703 52 27 74
carlos@doctrin.se

Clara Franzén

Head of People & Culture
+46 739 62 61 57
clara@doctrin.se

Dan Iresjö

Product Manager

dan@doctrin.se

Daniel Swensson

Software Engineer

daniel@doctrin.se 

David Bergström

UX/UI Designer
+46 707 92 82 02
david@doctrin.se

Derek Maffett

Software Engineer

derek@doctrin.se

Emil Billberg

Software Engineer

emil@doctrin.se

Erik Cronqvist, M.D.

Implementation Manager

+46 733 42 25 05

erik@doctrin.se

Erik Rydstad

Project Manager

+46703 18 93 77

erik.rydstad@doctrin.se

 

Frederik Marqvard

Product Manager

frederik@doctrin.se

Giancarlo Simion

.Net Developer

giancarlo@doctrin.se

Helena Holma, M.D.

Medical Specialist

helena@doctrin.com

Hélène Vinberg

Head of Communications

+46724 48 07 77

helene@doctrin.se

 

 

Henrik Schwerdt

Head of International

+46700 92 33 59

henrik@doctrin.se

 

Henrik Tillman

Engineering Manager

henrik.tillman@doctrin.com

Jasmi Shaheer

QA Engineer

jasmi@doctrin.se

Jenny Magnehed

QA Engineer

jenny@doctrin.se

Joar Selving

Software Developer
joar@doctrin.se

Johan Persson, M.D.

Project Leader
+46 707 14 37 97
johan@doctrin.se