Om Doctrin

VI VILL FÖRBÄTTRA SJUKVÅRDEN
FÖR EN MILJARD MÄNNISKOR

BÄTTRE SJUKVÅRD MED SMARTA E-HÄLSOVERKTYG

Doctrin har ett tydligt syfte – att förbättra sjukvården! Vi vill höja den medicinska kvaliteten och förbättra patientens upplevelse, samtidigt som vårdens resurser används där de bäst behövs. Vi uppnår detta genom att hjälpa vårdgivare att digitalisera patientresan med rätt verktyg, rätt processer och rätt utbildning. 

Vi har höga ambitioner - vårt långsiktiga mål är att förbättra sjukvården för en miljard människor globalt.

Doctrin1

Våra värderingar

Doctrin är ett värderingsstyrt företag. Våra värderingar styr oss i det dagliga arbetet och i viktiga beslut.

Doctrin_symbol_CMYK

Ha passion

Doctrins syfte är att radikalt förbättra sjukvården. Vår passion för vårt syfte ger oss energi att driva förändring och uthållighet när vi har motgångar. Vi anställer bara personer som delar våra värderingar, och strävar efter att inspirera andra genom att visa vårt driv och vår passion.

Doctrin_symbol_CMYK

Sikta högt

För att radikalt förbättra sjukvården måste vi tänka stort. Vi tar stora kliv snarare än små steg och är banbrytande genom att göra saker ingen har gjort tidigare. Vi optimerar alltid för skalbara och globala lösningar. Vi gör det lilla extra när det krävs av oss.

Doctrin_symbol_CMYK

Arbeta smart

För att nå våra mål måste vi hela tiden utmana oss själva att hitta de mest effektiva lösningarna. Vi förstår att de flesta resultat drivs av ett fåtal nyckelfaktorer. Vi agerar snabbt och lär oss längs vägen. Vi frågar ofta efter feedback och ser misslyckanden som en möjlighet att lära oss.

Doctrin_symbol_CMYK

Var dig själv

Vi tror att människor presterar som bäst när de kan vara sig själva. Vi uppskattar mångfald – det gör oss starkare, smartare och bättre. Vi skapar en öppen och omhändertagande kultur genom att vara autentiska och bry oss. Vi pratar alltid med varandra och aldrig om varandra.

Doctrin_symbol_CMYK

Samarbeta

För att radikalt förbättra sjukvården måste vi använda våra olika styrkor och arbeta smart tillsammans. Hos oss finns inget utrymme för politik eller prestige och vi sätter alltid vårt syfte först. Vi hjälper varandra proaktivt utan att bli tillfrågade. Vi tänker och agerar bortom roller och ansvar – vi är större än så.

Doctrin_symbol_CMYK

Ha kul

Att radikalt förbättra sjukvården är svår. Ibland riktigt svårt. Men även om vi tagit oss an en svår uppgift tar vi inte oss själva på för stort allvar. Vi uppskattar knäppa upptåg, självdistans och ett gott skratt. Vi gillar vad vi gör, vi gillar varandra och vi skapar positiv energi genom att ha roligt längs resan.

Vårt Team

Jonatan Svensson

Talent Acquisition Partner

jonatan@doctrin.se

+4673 690 89 54

Lena Shervarly

.Net Developer

lena@doctrin.se

Linda Hörner

QA Engineer

linda.horner@doctrin.se

Linda Moris, M.D.

Medical Doctor, Specialist in Family Medicine

+46 702 52 96 59

linda@doctrin.se

Lisa Trumstedt

UX Researcher

lisa@doctrin.se

Madelen Ericsson

QA Manager
+46 735 33 59 87
madelen@doctrin.se 

Magnus Liungman

Chief Executive Officer

+46735 06 39 00

magnus@doctrin.se

Marcus Berggren

Software Engineer

marcus@doctrin.se

Marcus Björkman

.Net Developer

marcus@doctrin.se

Maria Widerståhl

Customer Support

maria@doctrin.se

Markko Waas

Head of Insurance
+46 768 78 99 76
markko@doctrin.se

Markus Sandén, M.D.

General Practitioner
+46 739 62 61 58
markus@doctrin.se

Martina Lindahl

QA Engineer

martina@doctrin.se

Mattias Bernow, M.D.

Head of Implementation
+46 705 98 85 45
mattias@doctrin.se

Meidi Tönisson

Software Engineer

meidi@doctrin.se

Nathan Dygant

Software Engineer

nathan@doctrin.se

Niklas Björkman

Chief Technology Officer
+46 708 24 70 20
niklas@doctrin.se

Per Eriksson

Chief Commercial Officer
+46 702 54 90 24
per@doctrin.se

Peter Bergström

UX Designer

peter@doctrin.se

Peter Trana

Software Engineer

peter.trana@doctrin.se

Rickard Rosenberg

Lead Backend Developer
+46 76 221 79 29
rickard@doctrin.se

Sara Mikaili, M.D.

Implementation Manager

+46 722 53 21 11

sara@doctrin.se

Sofia Ljungmark

Chief Product Officer
+46 735 13 89 31
sofia@doctrin.se

Sonja Petrović Lundberg

Lead Data Scientist

sonja@doctrin.se

Tor Moström

Software Engineer

tor@doctrin.se

Unn Hellberg

Project Manager

+46730 89 97 84

unn@doctrin.se