Vi brinner för att radikalt förbättra sjukvården

Doctrin grundades med syfte att radikalt förbättra hälso- och sjukvården.

Sedan 2016 erbjuder vi digitala lösningar för att stärka vården med ökad effektivitet, förbättrad medicinsk kvalitet samt nöjdare vårdpersonal och patienter som resultat.

Bolaget har ca 80 anställda, varav cirka en femtedel har vårdbakgrund. Vårt huvudkontor ligger i Stockholm och vi bedriver även verksamhet i Norge, Tjeckien, Polen och England.

Vår VD, Anna-Karin Edstedt Bonamy, är även specialistläkare i barnmedicin och docent vid Karolinska Institutet.

MASTER_GRADE_GRAFIK (1-00-49-17) 1

Vår verksamhet

Doctrin är marknadsledande leverantör av lösningar för digifysisk hälso- och sjukvård.

2 000 000

vårdkontakter mellan patient och vårdgivare har skett i vår plattform

270

vårdenheter använder vår plattform dagligen och det ökar ständigt

Doctrin Impact Model

Evidens och att kunna visa värdet av våra lösningar är viktigt för oss. Här delar vi dokumenterad förbättring av medicinsk kvalitet, effektivitet och nöjdhet vid användning av våra digitala lösningar.

Fyll i din email för att ladda ner Doctrin Impact Model.

Medical Advisory Board

Magnus Ängslycke
Distriktsläkare, Grundare Distriktslakare.com

Ingvar Krakau
Docent allmänmedicin, Karolinska Institutet

Bengt Lavö
Specialist i gastroenterologi, PhD Karolinska Universitetssjukhuset

Anna Nager
Chefredaktör Medibas, Karolinska Institutet

Ashkan Labaf
Specialist internmedicin Skånes universitetssjukhus, Med dr Lunds Universitet

Forskning genomförd på plattformen

Lunds_universitet_C2r_RGB 1

Experiences of digital communication with automated patient interviews and asynchronous chat in Swedish primary care: a qualitative study

Group-5

The effects of automation of a patient-centric service in primary care on the work engagement and exhaustion of nurses

Ledning

Anna-Karin Edstedt Bonamy

Chief Executive Officer

anna-karin@doctrin.se

Bianca Mali

Head of People

bianca.mali@doctrin.se

Erik Cronqvist

Head of Customer Success

erik.cronqvist@doctrin.se

Linda Moris

Head of Medical Content

linda@doctrin.se

Michael Ekelund

Chief Commercial Officer

michael.ekelund@doctrin.se

Sofia Ljungmark

Chief Product Officer

sofia@doctrin.se

Tor Moström

Chief Technology Officer

tor@doctrin.se

Unn Hellberg

Chief Operating Officer

unn@doctrin.se

Styrelse

Håkan Winberg
Styrelseordförande

Henrik Brehmer
Ledamot

Renée Robinson Strömberg
Ledamot

Staffan Lindberg
Ledamot

Emil Billbäck
Ledamot

Ägare

Doctrin ägs av medarbetare och nedan nyckelinvesterare

Inbox Capital

Add Health Media

Håkan Winberg
Ängelinvesterare

Capio

Healthcap

Swedbank Robur

Norrsken Foundation

Vill du hålla dig uppdaterad?

Prenumerera på vårt nyhetsbrev.

Vår plattform används på mer än 250 vårdenheter varje dag